Enfluvir Kustururmu ?

Enfluvir, grip virüsünü engellemek ve yayılmasını önlemek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Grip virüsünün neden olduğu ateş yükselmesi, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, bitkinlik ve kas ağrılarının olması durumlarında doktor gözetiminde kullanılır. Tablet ve şurup formları bulunmaktadır. Etken maddesi oseltamivire olarak geçmektedir.

enfluvir kusturur mu

Enfluvir İlacı

Bu ilaç ağır grip vakalarında doktor kontrolunde veya reçetesi yazılmış ise kullanılmalıdır. Hemen her ilaçta olduğu gibi enfluvir ilacınında yan etkileri bulunmaktadır. En yaygın görülen yan etkileri ; Bulantı, kusma, baş ağrısı, karın ağrısı, ishal olarak belirtilmiştir. Yan etkiler ilacın ilk dozlarının kullanımıyla birlikte etkisini gösterebilir. Bu etkiler kişiden kişiye değişmektedir. İlacı aldıktan sonra kusma,bulantı vs oluyorsa ilacı yemeklerle birlikte alabilirsiniz. Yiyeceklerle birlikte alındığında yan etkilerin görülme sıklığının azalacağı ilacın prospektüsünde belirtilmiştir.

Reçeteli mi ?

İlacın hem tablet, hem şurup formu piyasada bulunmaktadır. Doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Eczanelerde reçeteli veya reçetesiz olarak satılmaktadır. Tamiflu, Oceflu ve Enzaflu ilaçları eşdeğer ilaçlardır. Beklenmeyen bir yan etki olursa doktorunuza bildirmeyi unutmayınız.

Yorum yapın