Emlakçıdan Ev Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde artık satılmak istenen evler daha çok emlakçılar kanalıyla satışa sunulmaktadır. Dolaysıyla emlakçıdan ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır. Bu önemli ayrıntılara dikkat edilmesi, satın alınan konutu sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi ve gereksiz masraflardan kaçınılması söz konusu olabilmektedir.

Emlakçıdan Ev Alırken Dikkat

  • Ev sahibi ile mutlak olarak satış sözleşmesinin yapılması gerekmektedir.
  • Satın alınmak istenen evde ne gibi eksikliklerin bulunduğu önceden tespit edilmelidir. Ayrıca sözleşmede detaylı olarak belirtilmelidir.
  • Şofben, kombi gibi önemli cihazların çalışıp çalışmadığı önceden kontrol edilmelidir. Bu cihazlarda herhangi bir sorunun tespit edilmesi durumunda ise ilgili satış sözleşmesinde yer verilmelidir.
  • Verilen depozito ve yapılan masrafların ilgili satış sözleşmesinde belirtilmesi gerekmektedir.
  • İlgili emlakçının ciddi olmasına ve işini titizlik ile ve tarafsız olarak yapmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli ve güvenilir emlakçıdan ev satın alınmalıdır.
  • İlgili emlakçının vergi dairesine, ticaret odasına veya esnaf odasına kayıt olmasına dikkat edilmelidir. Bu resmi kurumlara kayıtlı olmayan emlakçılardan uzak durulması gerekmektedir. Çünkü ev satın alınırken farkında olunmadan kandırılma durumu söz konusu olabilmektedir.

Emlakçıdan ev alırken nelere dikkat etmeliyiz

Kalitesiz ve güvenilir olmayan emlakçıdan ev satın alınırken birçok sorunlar söz konusu olabilmektedir. Örneğin, evi satın alan bireyden yüksek miktarda komisyon bedeli kesilebilmektedir. Ayrıca, evin sahibinden de normalin üzerinde komisyon ücreti alınabilmektedir. Kalitesiz ve güvenilir olmayan emlakçıdan ev satın alınırken, ayrıca gösterilen harita üzerinde gösterilen evin normal konumundan farklı olabilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan emlakçıdan ev satın alınmadan önce, ilgili emlakçının kaliteli, güvenilir, tarafsız hizmetler sunmasına önem verilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir