Dm Ne Demektir

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte kullandığımız dilin de değiştiğini söyleyebiliriz. Sosyal medyadan önce forumların yoğunlukta olduğu dönemlerde DM yerine PM kullanılırdı. O zaman için PM kelimesi özel mesaj anlamına gelen personal mesaj kelimelerinin ilk harflerini oluştururdu. Sosyal medya hayatımıza iyiden iyiye girince pm gitti yerine dm geldi. Peki ama herkesin ağzında yer eden dm nedemektir?

Konuyu çok uzattık dm: direkt mesaj demektir. Birine özel mesaj attım demenin sosyal medyaca olan versiyonu dm’dir. Şimdi diyeceksiniz ki özel mesaj dışında başka mesaj tipi var mı? Cevap evet olacak şimdi yeni yeni özel mesaj dışında artık toplu mesaj göndermenize de olanak tanınmaktadır.

Dm Göndermek Ne Demektir

Ayrı ayrı anlatmak gerekirse birinin dm göndermesi yada dm gelmesi özel mesaj alması anlamına gelmektedir ki günümüzde instagram başta olmak üzere pek çok sosyal medya platformunun en sık kullanılan kelimesi haline gelmiştir.

Instagramda DM Atmak

Biraz önce dm kelimesinin instagramla hayatımıza girdiğinden bahsetmiştik. Birine instagram üzerinden dm atmak için onu takip etmeniz gerekmez. Sadece profilini ziyaret etmeniz ve sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonrası zaten kendiliğinden gerçekleşiyor. Açılan sayfada mesaj gönder butonu çıkıyor ve mesaj gönderebiliyorsunuz.

Facebookda DM Atmak

İnstagramda olduğu gibi facebook için de arkadaşınız olmayan birine dm gönderebilirsiniz. Tabi ki burada mesaj gönder butonuna tıklamak için profiline girmeniz yeterli olacaktır. Facebook’ta biri arkadaşı olmayan başka birine dm atarsa o atılan mesaj diğer kutusuna düşer. Yani muhtemelen o kişi düzenli olarak diğer kutusunu kontrol etmiyorsa sizin attığınız mesajı kontrol etmek aklına gelinceye kadar göremeyecektir.

Twitter’da DM göndermek

Direkt mesaj konusunda en hassas olan ve en çok takdirimi toplamayı bşaarmış sosyal medya platformu twitterdır. Sebebini merak ediyorsanız twitter üzerinden karşılıklı olarak takipleşmediğiniz birine mesaj göndermeniz mümkün değildir. Bu özelliği ile birine mesaj gönderebilmek için onun sizi takip etmesini sağlamanız gerekmektedir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir