Çocuklarda Yetersiz Beslenmenin Sebepleri ve Çözümleri

Çocuklarda yetersiz beslenmenin sebebi nedir, çocuklarda kilo alma sorunu ve çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Çocuklarda yetersiz beslenme sorununu nasıl çözeriz? Çocuklarda yetersiz beslenme nedir? Yetersiz beslenme ilk bakışta  çocukların az yemek yemesi ile doğrudan ilişkili gibi görünse de teknik olarak herhangi bir besin kaleminin çocukta eksik kalması ve bunun sonucunda vücutta oluşan arızalara verilen addır. Bu tip beslenme sorunları çocukların sosyal ilişkilerini ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, yetersiz beslenme çocukların fiziksel olarak pasifleşmesinin ve anlama bozukluğu oluşmasının da sebepleri arasında yer almaktadır. Bu gibi problemlerin oluşmaması için aileler çocuklarının yeterli ve dengeli beslenmesinin üzerinde önemle durmalıdırlar.

Çocuğum Ev Yemeği Yemiyor

Çocuklarımızın beslenmesinin yetersizliği ve çok yönlü olmayıp benzer içeriğe sahip ürünleri tüketmesi dengesiz beslenmenin en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, ailevi ve kültürel yapıdaki bozukluklar ve psikolojik etmenler de bu rahatsızlığı doğuran en yaygın nedenlerin başında gelmektedir. Özellikle son yıllarda çocuklarda ve gençlerde oluşan fast-food alışkanlığı gibi yanlış beslenme alışkanlıkları da yetersiz beslenmeye sebep olmaktadır. Bu gibi sağlıksız yiyeceklerin gerek medyada gerekse çocukların arkadaşları arasında özendirilmesi yanlış beslenme alışkanlıklarının artmasına ve yetersiz beslenmenin yaygınlaşmasına neden olmaktadır.

Yetersiz beslenmenin olumsuz etkileri

Yemek yemeyen çocukları zorlamamalı, onlara acıkma hissini öğretmeliyiz. Besinlerin yanlış pişirilmesi veya hazırlanması ile de yetersiz beslenme meydana gelebilmektedir. Yiyeceklerin besin değeri fazla pişirilerek azaltılmakta veya içeriği değiştirilmektedir. Bu nedenle yiyeceklerin pişirilme yöntemleri de yetersiz beslenmenin önüne geçilmesi için büyük önem arz etmektedir. Bu tür beslenme yetersizlikleri çocukların enerji yapıcı besinleri yetersiz almalarına yol açmakta, ve türlü sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Çocukların büyüme ve gelişimi için en elzem besinler olan vitamin, mineral ve proteinlerin yeterli miktarda alınmaması çocuklarda büyümenin geri kalmasını da yanında getirmektedir. Çocukların boylarının normal düzeye erişebilmesi için de yeterli ve dengeli beslenme önem taşımaktadır. Ayrıca, yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklar daha sık hastalanmakta, solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını daha fazla ve ağır şekilde yaşamaktadırlar.

Çocuklarda Yetersiz Beslenmenin Sebepleri ve Çözümleri

Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için özellikle büyüme çağındaki çocukların ebevynlerinin daha bilinçli olmaları gerekmektedir. Çocuklardaki yetersiz beslenme alışkanlığının birçoğu aileden geçtiğinden, öncelikle anne ve babaların bu konuda dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple, çocukların ısrar ve zorlamayla yemek yedirilmesi yanlış bir davranıştır. Çocuklar acıktıklarında kendi rızalarıyla doyurularak açlık ve tokluk gibi kavramların ne anlama geldiğini kendileri tecrübe etmelidirler.

Yetersiz beslenmenin önüne nasıl geçilir

Çocukların yeterli  beslenmesinde ara öğünler de büyük önem taşımaktadır. Burada belirtilmesi gereken en önemli husus, ara öğünler fast-food gibi sağlıksız besinler olmamalı ve fazla tutulup da ana öğünde çocuğun iştahının kapanmasına sebep olunmamalıdır. Bu sebeple çocuklara ana öğünlerinden 1,5 – 2 saat sonra atıştırmalıklar verilmeli, ancak dengeli bir seviyede tutulmalıdır.

Çocuklarda yetersiz beslenmenin önüne nasıl geçilir, çocuklarda dengesiz beslenme nasıl önlenir gibi sorulara bu yazımızda cevap bulmaya çalıştık. Çocuklarının yetersiz beslenmelerinden muzdarip ailelere tavsiyemiz onları sağlıksız yiyecek ve içeceklerden uzak tutmaları ve ara öğünlerle desteklemeleridir. Ayrıca, çocukları yemek yemeleri için zorlamanın da onları psikolojik olarak yemekten uzaklaştıracağı da iyi bilinmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir