Askere Giderken Alınması Gerekenler ve Devletin Verdikleri

Yaşı gelen her Türk erkeğinin yapması gereken bir vazifesidir askerlik hizmeti. Aylar boyunca süren askerlik hizmeti süresi boyunca çoğu zaman birliğinizden dışarı çıkamıyorsunuz ve bu sebepten ötürü dışarıdan karşılamanız gereken bazı ihtiyaçlarınızı dışarı çıkabildiğiniz süre içinde satın alıp stoklamanız gerekebiliyor. Acemi askerlik süreniz boyunca birlik dışına çıkamıyorsunuz maalesef, bu sebepten ötürü bazı ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri askere gitmeden önce almanız gerekiyor. Ustalık yerinizde ise olağan dışı şartlar ve bölgeler haricinde genellikle haftada bir yada iki haftada bir dışarı çıkabiliyorsunuz.

Askerde Verilen Malzemeler

Öncelikle şunu belirteyim ki, askere gidenler için devlet ihtiyaçları olacak malzemelerin bulunduğu bir çanta veriyor. Bu çanta içeriği bulunacağınız bölgeye göre ufak değişiklikler içerebiliyor fakat genel olarak aynı malzemeler bulunuyor. Çantanın içinde genellikle bulunan ürünler;  parka, askeri gömlek, şapka, elbise, pijama takımı, eşofman takımı, bot, spor ayakkabı, terlik, 2 adet don, 2 adet askeri çorap, 1 adet spor çorap, 2 adet fanila, 1 adet atlet, 1 çift eldiven, palaska, banyo şortu, spor şortu, banyo havlusu, yüz havlusu, diş macunu, diş fırçası, kulak tıkacı, nefte, 2 adet künye levhası ve künye zinciridir.

Bunların haricinde aylık olarak sizlere dağıtılan ürünler vardır. Bunlar; şampuan, traş köpüğü, yüz için traş bıçağı ve vücut için traş bıçağıdır.

Bu malzemeler genel olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır ama ekstra ihtiyaç duyacağınız malzemelerde olacaktır. Kısa dönem olarak askerlik hizmetini tamamlamış biri olarak size ihtiyacınız olabileceğini düşündüğüm ürünleri aşağıda liste halinde belirtmek istiyorum…

Askere Giderken Götürülmesi Gerekenler

Size veriler banyo malzemelerini beğenmeme durumunuza karşılık olarak banyo malzemeleri almalısınız.

Kişisel bakımınız için malzemelerde alabilirsiniz.

Kaliteli traş malzemeleri alabilirsiniz, değişebilen başlıklı traş bıçağı gibi. Kesinlikle kaliteli bir traş bıçağı alın.

Boyuna asılabilen ipli cüzdan, almanızı şiddetle tavsiye edeceğim bir üründür.

Soğuk havalarda nöbete gideceğiniz ve eğitim alanında da vakit geçirirken çok üşüyeceğiniz için kaliteli bir içlik seti almanızı öneririm. Ayrıca kaliteli olan boyunluk, bere ve eldiven alabilirsiniz.

Zaman, askeriyede de önemli bir kavramdır. Bu yüzden mutlaka saat alın.

Botunuzu kitlemek için kilit, valizinini kitlemek için kilit ve dolabınızı kitlemek için kilit alabilirsiniz.

Botunuzu günlük olarak boyamak zorundasınız. Bu nedenle bot boyası ve bot fırçası alın.

Eşyalarınızın üzerine isminizi yazabilmek için siyah asetatlı kalem alın.

Ufak bir el feneri alın, gece nöbetlerinde yanınızda bulundurma zorunluluğunuz olacaktır.

Ufak dikim işleriniz için iğne ve iplik alabilirsiniz.

Ayak sağlığınız çok önemlidir bu nedenle kesinlikle ortopedik taban alın çünkü botun tabanı ayağınızı rahatsız edebilir. Ayrıca vatka ve pudrada alabilirsiniz.

Kuru mendil ve ıslak mendil alın. Küçük bir detay gibi gözüksede sakın bunları almayı ihmal etmeyin çünkü çok lazım olacak.

Her ihtimale karşı yanınızda yara bandı bulundurun.

Ayrıca namaz kılıyorsanız seccade götürebilirsiniz.

Askere telefon götürülür mü

Son olarak her ihtimale karşı askercell hattı çıkarttırıp tuşlu bir telefona takıp yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Yakalanmadığınız sürece kameralı telefon kullanabilirsiniz ama yakalandığınızda el koyacakları için sevdiklerinizle iletişiminizin kesilmemesi adına yanınızda askercell hattı takılı tuşlu telefon bulundurmanızı öneririm.

Yasak Eşyalar

Unutmayın ki askerde yanınızda bulundurmanızın yasak olduğu ürünler vardır. Akıllı telefon, sivil hat, bıçak gibi kesici aletler, hap halinde ilaç ve kolonya gibi ürünleri maalesef kesinlikle yanınızda bulundurmanız yasaktır. Disiplin cezası alabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın