Artık Yıl Nedir

Pek çok konuda olduğu gibi Google artık yıl konusunda da dikkatleri bir anda üstüne çekmeyi başardı. Bir anda artık yıl ile ilgili çok fazla soru gelmeye başlayınca bizde artık yıl nedir ve artık yıl nasıl hesaplanır sorusunun cevabına yer vermeye karar verdik.

Öncelikle artık yıl nedir sorunun cevabını bulmak için bir yıl kaç gündür sorusunun cevabından yola çıkmamız gerekmektedir. Bilindiği üzere bir yıl 365 gün 6 saattir. Biz o 6 saatlik kısmı bir takvim içerisine dahil edemeyiz. Burada elimizde bir anda kayıp bir 6 saat oluşmaktadır. Her seneyi 365 gün 6 saat yaşayıp takvimlerde 6 saati yerleştirememe sorunu artık yıl sorununu ortaya çıkarmıştır. Peki ama bu sorun nasıl çözülür?

Artık Yıl Hesaplama

Burada artan 6 saati her 4 senede bir 1 gün haline getirip şubatın 28. Gününün sonuna ekleriz. Yani başka bir deyiş ile her dört senede bir takvimlerimiz 365 gün değil 366 gün olarak bizi karşılar. Bu da ara sıra haberlerde gördüğümüz şubatın 29. Günü doğan kişilerin doğum günleri ile ilgili olan hesaplamaların yeniden yapılması anlamına gelmektedir.

Artık Yıl Hesaplama Formülü

Çok basit bir hesaplama ile dörde tam olarak bölünen yıllar artık yıllardır. Birkaç istisnası bulunmaktadır. Bunlar arasında 100 sayısının katı olan yılların 400 e kalansız olarak bölünenleri artık yıl olarak kabul edilirken 400 e kalansız olarak bölünemeyen yıllar artık yıl hesabına kabul edilemezler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir