Android Telefon Dns Değiştirme

Türkiye’de zaman zaman yaşanan bağlantı problemler, internet kopmaları ve bağlantının kalitesizliği herkesin yakındığı bir durumdur. Birçok farklı çözüm yöntemi olsa da en kolay yöntem DNS değiştirme işlemidir. DNS değiştirme işlemi basit olduğu kadar, yasakları kaldıran bir işlemdir. Bu sebepten ötürü en çok tercih edilen yöntemdir.

Android DNS Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemi kullanan bir telefon veya tablette işlemler sırayla yapılmalıdır. Başlangıçta cihazın herhangi bir kablosuz ağa çevrimiçi şekilde bağlanıp bağlanılmadığı kontrol edilmelidir. Cihaz kablosuz ağa bağlı değilse, öncelikle bir kablosuz ağa bağlanılmalıdır. Eğer herhangi bir kablosuz ağa bağlanılmazsa, DNS değiştirme işlemini yapmak mümkün değildir.

Kablosuz ağa bağlı olunduğundan emin olunduktan sonra cihazın “Ayarlar” menüsüne girilmesi gerekiyor. Daha sonra “Wi-Fi” veya “Kablosuz” seçeneği işaretlenmelidir.

Daha sonra bağlı olunan kablosuz ağa dokunulmalıdır. Çıkacak olan seçenekler kısmından “Ağ Ayarlarını Yönet” denmelidir.

Gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğine tıkladıktan sonra ekrana gelecek olan menüden “IP Ayarları” statik olarak işaretlenmelidir. DNS 1’e 208.67.222.222, DNS 2’ye 208.67.220.220 yazıldıktan sonra “Kaydet” denmelidir. Tabi ki DNS 1 ve DNS 2 için farklı DNS adresleri yazılabilir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra, erişime kapanmış sitelere giriş yapılabilir.

Root Edilmiş Telefonlarda Yasak Sitelere Nasıl Girilir?

Eğer yasaklı sitelere giriş için operatörlerin sağladığı internet hizmeti kullanılacaksa, ilk önce telefon root edilmelidir.

Eğer telefonda Set DNS uygulaması yoksa bu uygulama yüklenmelidir. Set DNS genellikle açılışta Superuser yetkisi istemektedir. Bu yetki uygulamaya verilmelidir.

Superuser yetkisi şu şekilde verilmektedir;

Remember choice forever

Allow

Daha sonra uygulamaya giriş yapmak mümkündür. Set DNS uygulaması çok basit kullanımlı bir uygulamadır.

Menüden Google DNS’ i seçilmelidir. Daha sonra DNS 1 ve DNS 2 değerleri yazılmalıdır. Bu değerler 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak ayarlanmalıdır. İşlemler bittikten sonra “Apply” denmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir