Adım Adım Youtube ile Para Kazanmak

Evde oturup internet üzerinden ek gelir gelde etmek istiyorsunuz ve bunun çeşitli yolları olduğundan da haberdar oldunuz. Aynı zamanda Youtube’dan nasıl para kazanılır konusunda da meraklandınız. Bu yazıda size madde madde Youtube üzerinden para kazanmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Youtube’ dan Nasıl Para Kazanılır?

 • Youtube kanalı oluşturun. Oluşturacağınız Youtube kanalı sizin Youtube üzerindeki kişisel varlığınızın temsilcisi olacak. Her Youtube kendisine bağlı bir kanalla birlikte gelir. Youtube hesabınıza Google hesabınızla beraber girersiniz, ve bir Youtube hesabı açmak Gmail, ve Google Drive gibi çeşitli Google ürünlerine erişiminizi de sağlamakta.
 • Hesabınızı oluşturun, ya da var olan hesabınızı kullanın. İnsanların kanalınıza ulaşabilmelerini sağlayacak anahtar kelimeleri de ekelyin. Anahtar kelimelerinzi Kanal Ayarları bölümünde bulunan Gelişmiş sekmesinden ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda, eklediğiniz anahtar kelimelerin yayınlayacağınız içerikle ilgili olduğunan da emin olun.
 • Kullanıcı adınız aynı zamanda size karşı bir tutumda bulunabilir. Kullanıcı adınız kısaysa, akılda kalıcıysa, ve orijinalse, insanların sizi hatırlama ihtimali yükselecektir. Ancak var olan hesabınızı kullanıyorsanız, onunla beraber kalın. Devamlı hesap değiştirmek işe yaramaz.

 

Youtube’ dan para kazanma yolları

 • İçerik ekleyin. Yüksek kaliteli ve abartı uzun olmayan içerikler yüklemeyi deneyin. (Bu seçenek siteye yükleyeceğiniz içerik türüne bağlı tabii.) Aynı zamanda düzenli olarak video yükleyin ve yüklediğiniz içeriklerin birbiriyle uyumlu olmasına da özen gösterin.
 • İlk başlarda içerikleriniz muhteşem olmasa bile devam edin. Pratik yapmak her zaman işe yarar. Yüklediğiniz her yeni videonun en son yüklediğiniz den daha iyi olmasını sağlamaya çalışın. İlerledikçe öğrenmeye devam edeceksiniz.
 • İçeriğinizi daha iyi bir kamera kullanarak ya da daha iyi düzenleme programları ya da teknikleri kullanarak geliştirin. Aynı zamanda videoya aldığınız şeylerin yöntemini de geliştirmeye çalışın. Mesela bir tripod kullanın, ya da bir arkadaşınızdan yardım isteyin, ya da daha iyi ışık falan kullanın. Tüm bunlar, sonucunda daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacak içerikler üretmenize katkıda bulunacaktır.
 • Düzenli bir şekilde video yükleyerek izleyici kitlenizi elinizde tutabilirsiniz. Düzenli bir plana göre içerik eklerseniz insanlar kanalınıza daha çok abone olma eğilimi gösterecektir, ve belirlediğiniz planınız mümkün olduğunca koruyun.
 • Videolarınızı içeriği açıklayan anahtar kelimelerle etiketlemeyi ve aynı zamanda dikkat çekici bir açıklama yapmayı da unutmayın. Bunlar videolarınızın Youtube aramalarında insanların karşısına çıkmasını sağlayacaktır.

adim-adim-youtube-ile-para-kazanmak

Youtube’da para kazanma nasıl aktifleştirilir

 • İzleyici kitlesi edinin. Belirli bir izleyici kitlesi edinmek Youtube’dan para kazanmanın en önemli noktalarındandır. Yayınladığınız reklamları izleyen insanlar olmalı ki para kazanabilesiniz. Daha fazla abone edinmenin belirli bir sırrı yok, yalnızca yapabildiğiniz en iyi içeriği insanlara sunun, onlar izlemeye gelecektir.
 • İçerik yüklemeye devam edni ve insanların bunları izlemelerini sağlayın. Videolarınızı Twitter ve Facebook üzerinden insanlarla paylaşın. Ya da internet üzerinde herhangi bir yerden de yayabilirsiniz. Aboneler Youtube satış ortaklığı programına katılabilmeniz için en önemli şeydir.
 • İzleyicilerinizin yorumlarına yanıt vererek ve direkt olarak izleyici yorumları ve soruları üzerine videolar yaparak izleyicilerinizle etkileşimde bulunun. Topluluğunuzla bağlantı kurmak o topluluk içine daha fazla insan getirecektir.

 

Yüklediğim Videolardan Nasıl Para Kazanırım ?

 • Videolarınızdan gelir elde edin. Videolarınızdan para kazanmaya başlamak için öncelikle “para kazanmayı etkinleştir”meniz gerekmektedir. Bu, Youtube’un videolarınıza reklam eklemesine izin vermeniz anlamına geliyor. Bu aynı zamanda videonuz içinde telif hakkı bulunan materyal bulunmadığını da kabul ettiğiniz anlamına geliyor.
 • Bir videoyu yüklerken para kazanmak için “Para Kazanma” sekmesinden “Reklamlarla Para Kazan” kutusunu işaretlemeniz gerek.
 • Bir video yüklendikten sonra ondan para kazanmak için, Video Yöneticisi’ni açın ve üzerinden para kazanmak istediğiniz videonun yanındaki $ simgesine tıklayın. Aynı zamanda “Reklamlarla Para Kazan” kutusunu da işaretleyin.

 

Google Adsense Hesabı Oluşturma

 • Google AdSense hesabı oluşturun. Google AdSense hesabını AdSense internet sitesinden bedavaya oluşturabilirsiniz. Siteye girin, ve “üye ol” butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturmaya başlayın. Kendi hesabınızı oluşturmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Eğer reşit değilseniz, size bu konuda yardımcı olması için bir yetişkine ihtiyacınız var.
 • Ya PayPal ya da banka hesabı ve geçerli bir mail adresiyle beraber AdSense’in kim olduğunuzu ve parayı kime gönderdiğiniz doğrulayacak diğer bilgilere de ihtiyacınız var. Yalnızca reklamlara tıklandığında para kazanırsınız, ve çok az bir miktarda izleme başına para gelir, ama bu zaman içinde artar. İşte bu yüzden izleyici kitlesi çok önemli.

 

Daha çok kazanma taktikleri

 • Analytics üzerinden videolarınızın ne kadar ve nasıl izlendiğini takip edin. Para kazanmaya ayarlanmış, izlenen videolarınız olduktan sonra bu videolar üzerinden işlerin nasıl gittiğini gözlemek için analizlere göz atabilirsiniz. Kanal menüsünde Analytics seçeneğine tıklayın. Burada, muhtemel kazançlar, reklam performansı, video izlenme sayıları, demografi ve daha fazlasını göreceksiniz.
 • İçeriğinizin izleyici kitlenizde nasıl bir yankı uyandırdığını görmek için bu araçları kulalnın. Aynı zamanda istediğiniz kullanıcıların dikkatini çekemediğiniz fark ettiğinizde içeriğinizi ve pazarladığınız şeyi değiştirebilirsiniz.
 • Videolarınız başka yerlerde de pazarlayın. Videolarınızı yalnızca Youtube üzerinde bırakmayın! Bir blog yazmaya başlayın, bir web sitesi edinin ya da videoları başka sosyal medya sitelerinde paylaşın. Ne kadar çok kişi izlerse o kadar iyi. Videolarınızın linklerini paylaşarak ve bunları internetin çeşitli yerlerine gömerek fark edilme ihtimalinizi ve dolayısıyla para kazanma şansınızı da artırmış olacaksınız.
 • Youtube Satış Ortağı Olun. Youtube satış ortakları çok fazla kişi tarafından izlenen videolara sahip olan Youtube kullanıcılarıdır. Satış ortakları daha fazla içerik oluşturma araçlarına erişebilirler ve sahip oldukları izleyici sayısına göre ödüller de kazanabilirler. Satış ortakları aynı zamanda daha fazla topluluk yardımı ve önerisi alırlar.
 • Youtube satış ortaklığına Youtube Satış Ortaklığı sayfası aracılığıyla istediğiniz her zaman başvurabilirsiniz. Ama şunu da söylemem gerekir ki, en sağlam Satış Ortaklığı programlarına ulaşabilmek için son 90 gün içerisinde en azından 15,000 saat toplam izlenmeye ulaşmış olmanız gerekmekte.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir