Adet Dönemini Geciktirecek Sebepler

Tıp literatüründe “Amenore” olarak geçen adet gecikmesi, hesaplanan veya beklenen tarihte yumurtanın dışarı atılmaması ve kanamanın olmamasıdır. Adet gecikmesinden söz edebilmek için, Adetin normal zamanının üzerinden en az 5 gün geçmiş olması gerekir. Hemen hemen her yaş grubunda bayanlarda ortaya çıkabilen adet gecikmesi, özellikle ilk kez adet olan genç kızlarda ve menopoz dönemine yaklaşmış olan bayanlarda sık rastlanılan bir durumdur. Evlilik hayatı olan bayanlarda çoğunlukla Hamilelik şüphesine neden olan Adet Gecikmesinin, bir çok sebebi bulunuyor. Özellikle hormon dengesini bozan veya değiştiren durumlar adet gecikmesinin en büyük sebeplerinin başında geliyor.

Stresli Yaşam

Birçok rahatsızlığın altında yer alan stres, Adet gecikmesinin de en önemli sebeplerinden biridir. Yoğun olarak stresli bir dönem yaşıyorsanız, vücudunuz sizin hamileliğe hazır olmadığınızı düşünerek, yumurta üretimine katılan hormonların salgısını durdurur. Yumurta üretimi gerçekleşmediğinden veya yumurta oluşumu geç başladığından ,normal adet tarihinizde de gecikme olmaktadır.
Yoğun iş temposu, seyahat veya sizin için değerli olan birini kaybettiğinizde yaşadığınız büyük üzüntü hormonlarınızın üzerine etki ederek adetin gecikmesine neden olur.

Hava değişimleri ve Mevsim Geçişleri

Özellikle genç kızlarda adet gecikmesinin temel sebeplerinin başında hava değişimleri gelmektedir. Mevsim geçişlerinde veya Farklı bir şehire seyahat ettiğinizde Vücudumuz değişen çevre şartlarına adapte olmak için bazı hormonların salgısını azaltır. Çevreye uyma çabasında olan bayan vücudu, bu dönemde yumurta üretimini erteler ve dolayısıyla adet tarihini de öteler. Şayet yakın zamanda farklı bir şehire seyahat ettiyseniz veya içerisinde bulunduğumuz dönem Mevsim değişikliği dönemiyse Adetinizin gecikme sebebi bu olabilir.

Hastalık veya ilaç Kullanılması

Yaşamsal fonksiyonlarınızı zora sokacak, vücut direncinizi düşüren herhangi bir hastalık geçirdiğinizde muhtemelen adet tarihinizde bir gecikme olacaktır. Bu hastalığın yumurtlama dönemine denk gelmesi, yumurta üretimi engeller. Yumurta üretimi gerçekleşmediği için de adetiniz doğal olarak gecikecektir.

İlaç Kullanılması

İlaç kullanımı doğrudan vücut ve hormonlar üzerinde etkili olduğundan adet gecikmesine neden olabilmektedirler. Özellikle Anksiyete ve Sivilce ilaçları gibi doğrudan hormon kontrol amaçlı kullanılan ilaçların adet gecikmesi yapma olasılığı %85 civarındadır. Şayet daha önce yaşadığınız bir ilişki sonrası Ertesi gün hapı kullandıysanız, bu durum da adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Diyet ve Kilo artışı veya Kaybı

Yakında zamanda diyete başladıysanız, bu durum adet gecikmesinin sebebi olabilir. Özellikle yapılan şok diyetler vücudun yapısını alt-üst ettiğinden sadece adet gecikmesine değil, diğer birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Yakın zaman içerisinde herhangi bir sebepten dolayı aşırı kilo değişimleri adet gecikmesine neden olur. Vücut içerisinde bulunan birçok yağ ( özellikle karın ve böbrek üstü yağları ) hormon salgısına katılır. Bu düzende meydana gelen ani değişimler doğal olarak yumurta üretimini de etkileyerek adet gecikmesine neden olacaktır.

Yoğun Egzersiz veya Aktiviteler

Rutin yaşam tarzınızın dışına çıktığınızda vücudunuz da bu durumdan etkilenir. Yoğun egzersiz programları , iş hayatı, düğün veya eğlenceler adet gecikmesine neden olur.

Yaş

Genç kızlarda ergenliğe girilmesiyle başlayan adet kanaması, ilk dönemlerde düzensiz olmaktadır. Vücudun adaptasyonu ve yaşanılan değişimler adet düzensizliklerine neden olur. Genç kızlarda ilk adet olunduktan sonra ki adet tarihi bazen 6 ayı bulabilir. Bu nedenle düzene binene kadar anormal bir durum yaşanmadıkça adet gecikmesi yaşanması normaldir.
40 yaş üstü bayanlarda menopoz dönemi yaklaştığından adet gecikmeleri ve düzensizlikleri meydana gelebilir. Özellikle psikolojik olarak değişimlerin yaşandığı bu dönemin kolay atlatılabilmesi için, kadın doğum uzmanlarından ve psikologlardan yardım almak yararlı olacaktır.

Hamilelik

Yaşadığınız bir ilişki sonrasında yukarıda sebepler sizi kapsamıyorsa, adet gecikmesinin sebebi gebelik olabilir. Yumurta döllendiğinde, vücut yeni yumurta üretimini durdurur . Yumurta üretimi durduğu için de artık adet olmazsınız. Sizin gecikme olarak düşündüğünüz durum aslında anne olacağınızın habercisi olabilir. Böyle bir şüpheniz varsa mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın