Adaçayı

Adaçayının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Hem içiminden tutundan tütsü olarak hazırlanıp güzel koku için kullanılmasına kadar oldukça detaylı bir alanda imdadımıza yetişen bir bitki olarak ön plana çıkar. 80 cm’e kadar uzanabilen otsu bir bitki olan adaçayının kendine has bir kokusu ve pek çok türü bulunmaktadır. Bunlar arasında sıklıkla kullanılan faydalarından dolayı tercih edilen birkaç türü de bulunmaktadır.

Adaçayı

Adaçayının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Adaçayı stres sorunu ile mücadele edenlerin rahatlıkla kullanabileceği şifalı bir bitkidir. Bunun yanı sıra karaciğeri temizleyici etkisi de kesinlikle unutulmaması gereken başlıklar arasında yer alır.

Aşırı terlemeye karşı rahatlıkla adaçayından yardım alabilirsiniz. Bu özelliği ile hem ağız içindeki kötü kokularla mücadelede hem de aşırı terlemede adaçayı yararlı bir bitki olarak ön plana çıkacaktır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar alzheimer ve hafızayı geliştirici etkilerini de ortaya çıkarmıştır.

adaçayı faydaları

Adaçayı İltihaba İyi Gelir mi

Bu sorunun cevabı diş eti iltihaplanmaları şeklinde sorulursa evet olacaktır. Çünkü diş eti iltihaplanmalarında adaçayından yararlanılabilir. Aynı zamanda vücutta yer alan toksinleri dışarı atmada da adaçayından rahatlıkla yararlanmak yerinde bir karar olacaktır. Adaçayı kokusunun yanı sıra toksinlerle mücadele içinde kullanıldığı için iltihaba (özellikle diş eti) son derece iyi gelen şifalı bir bitkidir.

Adaçayı Nasıl Yapılır

Adaçayının demlenmesi için, tercihen kullanılması gereken miktara bağlı olarak sonradan sıcak suya atılarak rengini vermesi beklenir. Adaçayı su ile birlikte kaynatılırsa hem rengi hem etken maddesi yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır. Bu sebepten su ile demlenmesi pek tavsiye edilmez. Demleme için önerilen miktarın doğal yollarla tespit edilmesi ve uygulanmaya başlaması da bu bakımdan büyük bir önem taşır.

Kaynar su bitkinin besleyici özelliğini maskeleyeceği için kaynar su yerine yavaş yavaş sıcak su da demlenmesine özen gösterebilirsiniz. Bu şekilde besleyici özelliğinin biraz da olsa ön plana çıkması da son derece büyük bir önem arz eder.

Tabi ki iç piyasadaki ihtiyaç devam ettikçe adaçayı yetiştiriciliği ön plana çıkmıştır. Önceleri toplayıcılık denenmiş olmasına rağmen zaman içerisinde bu isteğe yetişemediği için yetiştiricilik denenmiştir. Adaçayı yetiştiriciliğinde öncelikle ilkbahar yada sonbahar beklenebilir. Bunun için farklı özelliklere sahip olan tohumlar seçilebilir. Sıcak iklim seven bir bitki olduğu için bu duruma uygun bir adaçayı tohumu tercih edilebilir. Genellikle tohumluk olarak satın alınabilir ve buna uygun olarak belirlenebilir.

Adaçayı Yakmak

Yazımızın başında sadece şifa verici özellikleri için değil aynı zamanda çeşitli nedenlerden de kullanıldığının altını çizmiştik. Bu öyle bir durum ki çeşitli sebeplerle iyi geldiği düşünülerek yakılan yada adaçayı tütsüsü olarak kullanılan seçeneklerinin de olduğu bilinmelidir. Genellikle adaçayı yakma işlemi insana mutluluk ve huzur vermesinin yanı sıra ortamda bulunan negatif enerjinin kaldırıldığına da inanılmaktadır.

Yakma işlemi için duman üflenerek söndürülmeli ve cam kap tercih edilmelidir. Bu konuda daha detaylı bilgilerin yer aldığı internet adreslerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Çeşitli sebeplerden dolayı ortamda bulunan negatif enerji adaçayı çiçeği ve bitkinin genel yapısı ile yakılarak uzaklaştırılmaktadır.

adaçayı yararları

Adaçayı Adet Ağrısına İyi Gelir mi

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan adaçayı adet için kullanılabilir. Genellikle rahim kaslarını uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için doktorlar tarafından hamilelik döneminde çok fazla tüketilmemesi konusunda uyarıldığını söyleyebiliriz. Adet söktürücü özelliği bakımından çeşitli şifalı bitkilerden destek alındığı gibi adaçayından da yardım alınabilir. Aşırıya kaçmamak adet düzenlemesinde son derece önemlidir. Düzenli olarak adaçayı tüketerek doğrudan düzenleme seçeneğini ön plana çıkarabilirsiniz. Adaçayı adet sancısını keser mi sorusunun cevabına bu sayede ulaşmak mümkün olabilir. Ama burada asıl önemli konu başlığı hamilelikte kullanım ve aşırıya kaçmadan kullanım konusudur. Doktorların hamilelik döneminde adaçayını tavsiye etmediklerinin tekrar altını çizmekte fayda görüyoruz.

Adaçayı Fiyatı

Adaçayı, diğer şifalı bitkilerle kıyaslandığı zaman çok ciddi miktarda pahalı değildir. Kök kök satın alınabileceği gibi aktarlardan adaçayı al seçeneğinden yararlanarak son derece uygun fiyata da alınabilir. Bir demlik ile demleme ihtimaliniz bulunmuyorsa adaçayını poşet çay şeklinde de satın alarak gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede hem daha kolay dem alacak hem de alan darlığı konusunda sizi sıkıntıya sokmayacaktır. Adaçayı kullanımında dikkat edilmesi gereken konu başlıklarını daha sonra detaylı bir şekilde dile getireceğiz.

Adaçayı Ağız Kokusuna İyi Gelir

Itırlı kokusu ile adaçayı tüketildiği zaman ağız kokusunun ortadan kalkmasına neden olacaktır. Pek çok bitkiye oranla hem kendine has kokusu ile ağız kokusunu gidermekte hem de ağız içerisinde bulunan bakterilere karşı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Biraz önce de tekrarladığımız bir konunun altını çizmekte fayda görüyorum. O da adaçayının da diğer bitkilerde olduğu gibi aşırı tüketiminin zararlı olabileceğidir.

Adaçayı Buharının Cilde Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bu şifalı bitkinin, iltihaplara karşı etkili olduğundan daha önce bahsetmiştik. Saç iltihaplarında durulama suyu olarak kullanılabildiği gibi adaçayı akne ile mücadele söz konusu olduğu zamanda gönül rahatlığıyla tercih edilmesi gereken bir bitki olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

Adaçayı bal ile rahatlıkla tüketilebilir. Bu bakımdan ben kesinlikle adaçayı kullanmak isteyen insanların şeker yerine bal tercih etmelerini öneriyorum. Hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olan bu yöntem sizin için güvenli olanı tercih etme şekli olacaktır. Aynı zamanda düzenli olarak adaçayı buharı ile akne tedavisinde de kullanılabilir olduğu da unutulmaması gereken başlıklar arasında yer almaktadır.

Zamanı geldiğinde düzenli olarak tüketilen birkaç bardak adaçayının hem zihinsel gelişiminde hem de mikroplarla mücadele de son derece önemli bir yardımcı olduğunun da tekrardan altını çizmekte fayda görüyorum.

Adaçayı Ateşi Düşürür Mü

Son dönemlerde yapılan araştırmalar adaçayının farklı şekillerde kullanması sonucu etkilerinin de farklı olduğunu göstermektedir. Adaçayının limonsuz bir şekilde tüketilmesinin ateş düşürücü etkisi olduğu da son dönemlerde yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilmiştir. Bu bakımdan ateş düşürücü etkisinden yararlanmak adına gün içerisinde düzenli olarak adaçayı tüketebilirsiniz.

Adaçayının çok fazla tüketilmemesi gerektiğinin tekrar altını çiziyoruz. Sağlıkla kalın…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir